Još od 15. stoljeća Kopenhagen je glavni grad Kraljevine Danske, ujedno i najnaseljeniji grad te prekrasne države. Smješten je na Baltičkom moru, a sa Švedskom je povezan 18 kilometara dugim mostom Öresund. Kopenhagen je zapravo smješten na otocima Zealand i Amager, koji je ustvari južni dio otoka Öresund.

Grad je to živahnih boja, mnoštva turista, lijepih građevina i svakako najpoznatijeg – Tivoli parka.

Ja sam u Kopenhagen dolazila iz pravca Švedske, automobilom ili vozom preko gore pomenutog mosta Öresund. Zanimljivosti o mostu, kao i cijene prelaska preko istog, možete pogledati OVDJE. Za strane turiste, svakako je tu jedan od najprometnijih aerodroma – Københavns Lufthavn, odnosno Copenhagen Airport.

Stari dio grada prepoznatljiv je po kanalu kojim svakodnevno plove male turističke brodice. Za 50-120 danskih kruna (5-12 eura, u zavisnosti od ponude) možete sebi priuštiti ovo nezaboravno iskustvo. Brodice su otvorenog tipa, uz vodiča koji govori na danskom i engleskom jeziku. Plovidba kanalom traje sat ili sat i četrdeset pet minuta, opet ovisno od toga koju ste turu izabrali i počinje i završava u Nyhavnu.

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_5040-768x1024.jpeg
Kanal kojim plovi brodica u Kopenhagenu

U tih sat vremena, koliko plovidba traje, možete vidjeti dosta gradskih znamenitosti, naravno i najpoznatiju – statuu Male sirene.

Statua Male sirene bronzana je skluptura autora Edvarda Eriksena, a inspirisana je istoimenom bajkom Hans Kristijan Andersona.  Ono na šta je nama vodič skrenuo pažnju jeste da se ne razočaramo: „Mala sirena je doista mala. Neki očekuju da će biti kao Kip slobode, stoga nemojte imati prevelika očekivanja“, upozorio nas je. Više o samoj statui i šta ona simbolizira možete čitati OVDJE.

Statua Male sirene (Den lille havfrue) u Kopenhagenu

Dalje, brodica vozi kraj Kraljevske dankske opere (The Royal Danish Opera). To je jedna velelijepna građevina na samoj obali mora, modernijeg stila za koju kritičari kažu da ih podsjeća na novine. Kanalom su poredane kuće u raznim bojama, danas uglavnom naseljene, a nekada su služile kao prodavnice, ugostiteljski objekat, ali i bordel. Zanimljivo je zapravo to da su stari domoroci bili nepismeni, pa su po boji prepoznavali koje je bordel, ili pak, koji je od nekoliko bordela najbolji.

Šarene kuće duž cijelog kanala

Stara katedrala Vor Frelsers Kirke, odnosno Crkva našeg Spasitelja smještena je tik uz kanal, pa nas je vodič upozorio da pripremilo kamere i uslikamo velelijepno zlatno stepenište koje vodi do krova iste. Ne brinite kaže, ako ne uspijete uhvatiti trenutak, uslikat ćete ovo drvo koje je postalo najfotografisanije drvo u Kopenhagenu. Ja sam samo djelimično uspjela uspjela uslikati stepenište 🙂

Vor Frelsers Kirke, odnosno Crkva našeg Spasitelja i čuveno zlatno stepenište

Brodicom smo obišli i staru luku odakle su skandinavci masovno odlazili u Ameriku, između 1820. godine pa sve do Drugog svjetskog rata zbog gladi koja je bila prisutna na tom području.

U Kopenhagenu je smještena i Skandinavska berza, karakteristična po svom krovu koji čine četiri isprepletana zmajeva repa. Zmajevi predstavljaju četiri skandinavske zemlje (Švedsku, Dansku, Norvešku i Finsku), koje su udružile svoje snage u zajedničku finansijsku instituciju.

Po iskrcavanju, u ulici Nyhavn smješteni su brojni restorani, pubovi, slastičarne… Ja sam se počastila churrosima i sladoledom u slastičarnici Rajjisimo za koji mještani kažu da je najbolji u gradu.

Pogledajte i kratak video zapis sa naše plovidbe:

Video plovidbe kanalom kroz Kopenhagen
Kopenhagen – plovidba kanalom

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *